Eğitime İlgi Duyan Herkese Fikir Verebilecek 5 Tedx Konuşması

TED ( Teknoloji, Eğlence, Tasarım) konuşmaları ilk kez 1984 yılında başladı. 18 dakikalık sunumlardan oluşan konferansları içermektedir. Çeşitli ülkelerde düzenlenen konferanslarla her geçen yıl büyümeye devam etmektedir.

Tedx Nedir?

TEDx ise “payIaşmaya değer fikirler”in dile getirildiği yerel bir programdır. TED, “Paylaşmaya Değer Fikirler” anIayışıyla, kişiler ve organizasyonların TED benzeri kendi yerel etkinliklerini yapabilmeleri için TEDx’i oluşturmuşlardır. TEDx ismindeki “x” bağımsız organize edilen TED etkinlikleri anlamına gelmektedir.

Bu listemizde “Eğitim” konusunda yaptıkları konuşmalar ile bizlere fikirler sunan 5 konuşmacıyı bir araya getirdik. Eğitime ilgi duyuyorsanız eğitimdeki yenilikleri merak ediyorsanız Tedx Türkçe konuşmalarını mutlaka dinlemenizi tavsiye ederiz.

  1. Diline ve gönlüne sahip çık :  Oktay Sinanoğlu

Türk Einstein’i olarak bilinen Prof. Dr. Oktay Sinanoğlu  Tedx konuşmasında : Bir milletin kültürüne sahip çıkması gerektiğinin altını kalın çizgilerle çizerek  aklın bilimle, gönlün de dille korunacağını söyledi. Yunus Emre’den ve Hoca Ahmet Yesevi’den örnekler veren Sinanoğlu yozlaşan batı kültürünün defedilmesi gerektiğini söyledi.

   2 . Mutlu Olmak: Özgür Bolat 

Özgür Bolat Tedx konuşmasına mutluluk nedir konusunu açacağım ilk önce. Mutluluk aslında bizim zannettiğimiz şey değil. Sonra okullar nasıl mutsuz öğrenci yetiştiriyor konusunu işleyeceğim diye başlıyor.

    3.  Girişimci gençler yetiştirmek için İlkokula inilmeli: Erhan Erkut

Uzun yıllar yurt dışında yapmış olduğu çalışmalardan sonra Türkiye’ye dönerek önemli görevler üstlenen  Erhan Erkut sunumunda girişimci gençler yetiştirmenin zorluklarını anlattı.

    4. Oyunun Gücü: Mevlüt Dinç

Dünyanın önde gelen oyun yazılımcılarından olan ayrıca Türkiye Dijital Oyunlar Federasyonu Başkanı Mevlüt Dinç, başarıya giden yolda yaşadıklarını ve oyunun eğitim üzerine etkisini izleyicilerle paylaştı.

    5. Çocuklarınızın ilk yatırımcısı siz olun: Alemşah Öztürk

Kurduğu ajansla büyük başarılara imza atan Alemşah Öztürk,  Tedx sunumunda girişimci ruhların kaybolduğuna vurgu yaptı. İnsanların içindeki çocukça düşüncelerin toplum tarafından eritildiğini dile getiren Öztürk, “Çocukluğumuzu kaybettik.

Soru sormayan, merak etmeyen bir nesil yetiştiren bir sistemimiz var. Bunu aşmamız gerekiyor.”dedi. Girişimci ruhun çocuk yaştan itibaren desteklenmesi gerektiğini belirten Öztürk konferansı takip edenlere şöyle bir tavsiye de bulundu;” Çocuğunuzun ilk yatırımcısı siz olun. Çok yüksek miktarlarda para koymanıza gerek yok. Ona bırakın. Alsın satsın o parayı kullansın. Böyle çocuğunuzun girişimci olmasına ön ayak olun.”dedi.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: