Hakkımızda

Yenilikçi Eğitim Nedir?

Yenilikçi Eğitim mesleğine gönül vermiş, yenilikçi teknolojilere meraklı, gelişime açık bir lise öğretmeni tarafından eğitim teknolojileri ve eğitim-öğretimdeki yeniliklerde  öğretmenlere kaynaklık etmek ve amacıyla  2012’de kuruldu.

Eğitim ve Teknoloji İlişkisi

Eğitim ve teknoloji denilince  akla ilk gelen sorulardan biri: teknolojinin eğitimde bir araç mı yoksa amaç mı olduğudur? Teknoloji insan yaşamında eğitim gibi öneme sahip ögelerden biridir.

Teknoloji , eğitim yoluyla kazanılan bilgi ve becerilerin  daha iyi, daha verimli, daha pratik bir şekilde  toplumun yararına sunulmasında büyük bir öneme sahip alanlardan  biridir. Gündelik hayatın her safhasında kullanılan  teknoloji, günümüzde  eğitim dünyasının da önemli araçlarından biri  haline gelmiştir.

Yenilikçi Eğitimin  Misyonu 

Teknolojiyle birlikte geleneksel eğitim metotları  ciddi bir dönüşüm geçiriyor. Dönüşüm sürecinde, değişen öğrenci ihtiyaçları doğrultusunda eğitimde yeni yöntem ve teknikler uygulanıyor. İnovasyonun eğitimdeki rolü her geçen gün artmakta…

 Öğrencilerimiz daha küçük yaşlarda dijital teknolojilerle tanışmakta ve buna aşina olarak hayatlarını devam ettirmekteler. Hatta teknolojiyi hayatlarının her alanında ustalıkla kullanmaktalar. Çünkü yaşadıkları çağ bunu gerektirmektedir.

 Teknolojik gelişmelere bağlı  olarak  sınıf  yönetiminde, eğitim yöntem ve tekniklerinde teknoloji kullanılarak   yeni uygulamalar  ortaya çıkmaktadır. Ancak ülkemizde eğitimdeki yenilikleri takip edebileceğimiz, öğretmenlere kaynaklık edecek dijital ortamların sayısı maalesef bir elin parmağını bile geçmemektedir. “Yenilikçi Eğitim Sayfası” bu düşünceden yola çıkılarak ülkemizdeki öğretmenlere kaynaklık etmek için oluşturulmuş bir sayfadır ve  bu bağlamda  Türkiye’deki  ilklerden biridir. #Yenilikçi Eğitim; eğitim yöntem ve tekniklerindeki  teknolojik yenilikleri , bu yeniliklerin sınıf yönetimindeki uygulamalarını, sınıf içerisindeki etkinlikleri,tablet içeriklerini,öğretmenler için teknolojik araçları bulabileceğiniz kâr amacı gütmeyen bir sayfadır.

yenilikciegitim.com sitesini takip eden eğitimciler ;

Yenilikçi eğitim uygulamaları nelerdir?

Yenilikçi eğitim projeleri nelerdir?

Yeni eğitim teknolojileri nelerdir?

Eğitim ve öğretimde yenilikçi yaklaşımlar nelerdir?

gibi sorulara yanıt bulabilirler.

Sorumluluk reddi beyanı

Sayfamızda yer alan ve paylaşılan  linkler, listeler, web2.0 uygulamaları, içerikler, görseller ve videolar uzun araştırmalar sonucunda ve titiz bir incelemeden sonra sizlerle paylaşılmaktadır.Paylaşım yapılırken, mutlaka alıntı yapılan görsel, resim, video ve içeriklerle ilgili kaynak ve referanslar belirtilmektedir.

Bu sayfada listelenen linkler , uygulamalar, Web2.0 Uygulamaları, fotoğraflar, videolar vb. yalnızca kullanıcıları çeşitli örnekler vererek bilgilendirmek ve kullanıcılar nezdinde dijital araçlar konusunda bir farkındalık oluşturmak amacıyla yayınlanmaktadır. Bir bağlantının bu sayfada yer alması, o bağlantının yenilikçi eğitim editörleri tarafından onaylandığı, tavsiye edildiği, önerildiği, desteklendiği veya bu paylaşımların , sayfada listelenmeyen diğer dijital araçlardan ve paylaşımlardan daha iyi olduğu, daha çok kullanıldığı, daha güvenilir olduğu ve/veya daha iyi şartları taşıdığı anlamına gelmez. İnternet ortamı sürekli değişebilen bir ortam olduğu için daha önce paylaşılan araçlar linkler sonradan değişmiş olabilir. Bu nedenle doğacak olumsuzluktan dolayı yenilikçi eğitim olarak sorumluluk kabul etmeyeceğimizi bildiririz.

Paylaştığımız program ve içeriklerin müfredatımıza birebir uyması beklenemez ancak öğretmenlere kaynaklık etmesi bakımından kullanılabilir nitelik taşımaktadır. Bu durum uygulamaları kullanacak öğretmenin  ders işleme yöntemine,  hayal gücüne  ve inisiyatifine bağlıdır.

Bu programlar  dersleri daha zevkli hale getirmek ve görselleştirmek için ve pratiklik bakımından oldukça etkili olabiliyor. Ancak şu da unutulmamalıdır ki projeksiyona yansıtıp kullanabileceğiniz uygulamalar, uzmanların açıklamalarına göre  8 ile 10 dk arası ile sınırlandırılmalıdır. Ayrıca derste kullanacağımız uygulamalar, müfredatımız ve kültürümüz dikkate alınarak sizlerle paylaşılmaktadır. Bu nedenle  doğacak olumsuzluklardan sorumlu olamayacağımızı bildiririz…

e-posta adreslerimiz :

bilgi@yenilikciegitim.com

yenilikciegitim@gmail.com

twitter adresimiz : @yenilikciegitim

Arif Karaman

Yenilikçi Eğitim administrator

Tarih & Sosyal Bilgiler Öğretmeni

twitterrr

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: