Harezmi Eğitim Modeli Nedir?

Eğitimin tüm süreçlerini kapsayan, öğrencilerin gerçek yaşam problemlerini tanımlayıp, yenilikçi fikirler üreterek, öğretim süreci içerisinde yer aldıkları, İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından geliştirilen ve proje halinde uygulamaya konulan eğitim modelidir.

Pilot Uygulama süresi, 13 Mart – 20 Mayıs 2017 tarihleri arasında farklı kademe ve türlerdeki 5 Pilot okulda haftada 2 saat, 5 ve 6 öğretmenin aynı derse birlikte girmesi ile gerçekleşti. 

Birinci Pilot Uygulamada elde edilen sonucunda öğrenciler; yaparak, yaşayarak, uygulayarak deneyimledikleri süreçlerde daha kalıcı ve eğlenerek öğrenmektedirler. Modelde kullanılan aktif öğrenmeyi sağlayan yöntemler, uygulamaya dönük hedef ve kazanımlar keşfederek öğrenmeyi sağlamıştır. Ayrıca öğretmen, veli ve öğrenci geribildirimleri göstermektedir ki Fen bilimleri, Matematik, Tarih, Türkçe, Bilişim teknolojileri vb. derslerin bir arada ve öğretmenleriyle birlikte görülmesi hem öğrencilerin yeni bilgileri öğrenirken karşılaştırma yapmalarını hem de öğrenilen bilgileri gerçek yaşama daha kolay geçirmelerini sağlamıştır.

Yeni eğitim öğretim yılında Harezmî Eğitim Modeli farkli ilçelerde farklı türlerdeki 50 Okulda uygulanmaya geçilmiştir. Öğretmenlerimiz, 6-10 Kasım 2017 tarihleri arasında 50 Okulumuzdan 258 Öğretmenimiz “Harezmî Öğretmen Eğitimi” hizmetiçi eğitimine alınmış, eğitimi tamamlayan öğretmenlerimiz Harezmî Öğretmeni sertifikalarını alarak 2017-2018 Eğitim Öğretim Döneminde Harezmî Eğitim Modelinin Yeni dönem çalışmalarına başlamıştır.

13 Kasım 2017 tarihinde başlayan 2. Pilot Uygulama Harezmî derslerimizde, ilk dört haftasında tüm okullarımızda öğrenci ve öğretmen birlikteliğinde “Hayatın İçinden Sorunlar (HİS)” belirleme süreci olarak planlanmıştır. Dördüncü haftadan sonra tüm okullarımız Hayatın İçinden sorunlarını belirlemiş ve ders tasarımı oluşturma sürecine geçmişlerdir.

Kaynak İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü bkz; http://istanbul.meb.gov.tr/harezmi/fp/

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: