İnteraktif Quiz Oluşturmak İçin 10 Farklı Online Araç

 Öğrencilerimizin anlamadıkları konuları tespit etmenin en kolay yolu anlatılan konunun kazanımlarına uygun sınavlar oluşturmaktır. Sınavlardan  aldığımız geri bildirimlerle dersimizle ilgili kazanımların ne kadar gerçekleştiği hakkında fikir sahibi oluruz. Öğrencilerimizin konuyu anlayıp anlayamadıklarını tespit edebiliriz.

Duruma göre  ders stratejimizi,yöntemimizi ve tekniğimizi değiştirip hedef kazanımlara ulaşmamaya çalışırız.  Eğitim dünyasında kullanılan dijital teknolojilerin gelişmesi öğretmenlerin arşivlerindeki sınavların dijital ortama aktarılmasına olanak sağlıyor.

Dijital ortama aktarılan bu Quizler, kullanılan dijital araçlar sayesinde öğrencilerle paylaşılabiliyor. Öğrencilerin sınav sonuçları raporlanabiliyor ve en önemlisi ise soru bazında analizler yapılabiliyor.

Konu sonlarında ara sınav olarak Quizler düzenlediğimizi düşündüğümüzde paylaştığımız bu dijital araçların ehemmiyeti ortaya çıkmaktadır.

Pratiklik ve kullanışlılık bakımından fayda sağlayan dijital teknolojilerin öğretmenlerin işini hafifleteceğini düşündüğümüzden bu yazımızda öğretmenlere faydalı  10 farklı online test ve sınav hazırlama uygulamasını sizlere tanıtmak istiyoruz.

Online Quiz araçları :

1.  Socrative : Pc ve mobil cihazlara uyumlu olarak çalışan ve öğrencilerinizle etkileşimli kullanabileceğiniz oldukça kullanışlı online test ve sınav hazırlama uygulamasıdır.

2. Testmoz : Basit bir arayüze sahip uygulama sayesinde  hazırladığınız sınavla ilgili ayrıntılı raporlar oluşturabilirsiniz.

3.  ThatQuiz : Türçe dil seçeneği olan fen, matematik ve sosyal bilgiler alanlarında online sınav oluşturmanıza imkan sağlayan bir uygulamadır.

4.  Edmodo : Pc ve mobil cihazlara uyumlu olan bu uygulama ile öğrencilerinize oluşturduğunuz şifreler sayesinde basit bir şekilde  sınavlar hazırlayabilirsiniz.

5. Mqlicker : Sınavlarınıza resim, grafik ve video eklemenize olanak sağlayan  ücretsiz bir uygulamadır.

6. Polleverywhere : Daha çok  anket uygulaması olarak kullanabileceğiniz bir uygulamadır.

7. Google Drive : Google formları kullanarak oldukça kullanışlı sınavlar ve anketler hazırlayabilirsiniz.

8. Examtime : Ücretsiz sınavlar,zihin haritaları ve flash kartlar hazırlamanıza olanak sağlayan bir sitedir.

9. Quizrevolution : Kısa süre içerisinde Quizler hazırlamanız mümkün. Hazırladığınız Quizleri facebookta da paylaşabiliyorsunuz. Ancak uygulamanın premium sürümü ücretlidir.

10. Kahoot : Öğrenmeyi zevkli hale getirin sloganı bu uygulamaya yakışabilecek en iyi slogan diyebiliriz. Öğrencilerin hazırladığınız soruları çözerken eğleneceklerinden emin olabilirsiniz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.