İnteraktif Quiz Oluşturmak İçin 10 Farklı Online Araç

 Öğrencilerimizin anlamadıkları konuları tespit etmenin en kolay yolu anlatılan konunun kazanımlarına uygun sınavlar oluşturmaktır. Sınavlardan  aldığımız geri bildirimlerle dersimizle ilgili kazanımların ne kadar gerçekleştiği hakkında fikir sahibi oluruz. Öğrencilerimizin konuyu anlayıp anlayamadıklarını tespit edebiliriz.

Duruma göre  ders stratejimizi,yöntemimizi ve tekniğimizi değiştirip hedef kazanımlara ulaşmamaya çalışırız.  Eğitim dünyasında kullanılan dijital teknolojilerin gelişmesi öğretmenlerin arşivlerindeki sınavların dijital ortama aktarılmasına olanak sağlıyor. Bu gelişmelere bağlı olarak son yıllarda interaktif test ve quiz hazırlama uygulamalarının yaygın olarak kullanılmaya başladığını görmekteyiz.

Dijital ortama aktarılan bu quizler, kullanılan dijital araçlar sayesinde öğrencilerle paylaşılabiliyor. Öğrencilerin sınav sonuçları raporlanabiliyor ve en önemlisi ise soru bazında analizler yapılabiliyor.

Konu sonlarında ara sınav olarak online quiz hazırlama programları ile quizler düzenlediğimizi düşündüğümüzde paylaştığımız bu dijital araçların ehemmiyeti ortaya çıkmaktadır.

Pratiklik ve kullanışlılık bakımından fayda sağlayan quiz hazırlama programları ve dijital teknolojilerin öğretmenlerin işini hafifleteceğini düşündüğümüzden bu yazımızda öğretmenlere faydalı  10 farklı interaktif test ve sınav hazırlama uygulamasını sizlere tanıtmak istiyoruz. Aşağıda bahsedeceğimiz uygulamalar eğitimde yenilikçi uygulamalar listesinde ön sıralarda yer almaya başlayan uygulamalardır.

Online Quiz hazırlama  pogramları :

1.  Socrative : Pc ve mobil cihazlara uyumlu olarak çalışan ve öğrencilerinizle etkileşimli kullanabileceğiniz oldukça kullanışlı interaktif test ve sınav hazırlama uygulamasıdır.

2. Testmoz : Basit bir arayüze sahip uygulama sayesinde  hazırladığınız sınavla ilgili ayrıntılı raporlar oluşturabilirsiniz.

3.  ThatQuiz : Türçe dil seçeneği olan fen, matematik ve sosyal bilgiler alanlarında interaktif tes oluşturmanıza imkan sağlayan bir uygulamadır.

4.  Edmodo : Pc ve mobil cihazlara uyumlu olan bu uygulama ile öğrencilerinize oluşturduğunuz şifreler sayesinde basit bir şekilde  sınavlar hazırlayabilirsiniz.

5. Quizlet : İngilizce öğrenmenizi sağlayacak kartlardan tarihi anlamanızı kolaylaştıran oyunlara kadar istediğiniz zorlukların üstesinden gelmek için çeşitli araçlar kullanabilirsiniz.

6. Polleverywhere : Daha çok  anket uygulaması olarak kullanabileceğiniz bir interaktif tes uygulamasıdır.

7. Google Drive : Google formları kullanarak oldukça kullanışlı sınavlar ve anketler hazırlayabilirsiniz.

8. Examtime : Ücretsiz interaktif testler,zihin haritaları ve flash kartlar hazırlamanıza olanak sağlayan bir sitedir.

9. Quizrevolution : Kısa süre içerisinde online quiz hazırlamanız mümkün. Hazırladığınız Quizleri facebookta da paylaşabiliyorsunuz. Ancak uygulamanın premium sürümü ücretlidir.

10. Kahoot : Öğrenmeyi zevkli hale getirin sloganı ile hareket eden bu online quiz hazırlama programı ile quizler düzenlediğimizi düşünürsek, bu sloganın uygulamaya yakışabilecek en iyi slogan olduğunu söyleyebiliriz.  Öğrencilerin hazırladığınız soruları çözerken eğleneceklerinden emin olabilirsiniz.

Ayrıca bakınız, Eğitimciler için sınav uygulamaları yazımız da ilginizi çekebilir.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: