İnternetteki En İyi Ücretsiz Matematik Kaynakları

Birçok öğrenci için “matematik” ve “eğlenceli” kelimelerinin birbirleriyle fazla örtüşmediği düşünebilir.

Bu yazımızda matematik dersi ile ilgili ücretsiz yardımcı programlar, matematik dersi ile ilgili pratik yapmak için tasarlanan mobil uygulama örnekleri hakkında bilgiler vermeye çalıştık.

Birçok öğrenci için “matematik” ve “eğlenceli” kelimelerinin birbirleriyle fazla örtüşmediği düşünülür.Matematik genellikle sıkıcı bir konu olarak düşünülür. Denklemler, polinomlar, fonksiyonlar çoğu insanı heyecanlandırmaz. Ancak matematik severler öğrencilere matematiğin daha ilginç taraflarını çeşitli biçimlerde göstermek için çalışmalarını sürdürüyorlar.
Aslında matematiği sıkıcı bulan öğrencilere sadece yeni bir bakış açısı verilmesi onların matematiğe karşı olan ön yargılarını değiştirmeye yetebilir. Bu amaçla internette bulunan çeşitli etkinliklerden ve uygulamalardan faydalanılabilir. İnternet, öğrencilerin matematiğin ne kadar eğlenceli ve kullanışlı olabileceğini görmelerine yardımcı olmak için tasarlanmış çok çeşitli matematik kaynaklarıyla doludur.
İşte o kaynaklardan en iyilerinden bazıları…

1. Khan Akademi

Khan Academi, alışılagelen eğitim sistemini değiştirip geliştirmeyi ve bireyselleştirmeyi hedefleyen; kar amacı gütmeyen bir organizasyondur. İsteyen herkes , istediği an, istediği yerde dünya standartlarında ve ücretsiz bir öğrenim imkanına sahip olabilmesini sağlamaktır.


Khan Academy platformunun sunduğu tüm eğitim içeriği herkese açıktır: Öğrenci, öğretmen, işadamı, ev hanımı ya da dünyamızı ziyaret eden meraklı bir uzaylı… Kim olursanız olun, Khan Academy’deki eğitici içerik ve öğrenim kaynaklarına hiçbir bedel ödemeden ulaşabilirsiniz. Khan Academy’nin amacı eğitimde fırsat eşitliğinin güçlenmesine katkı sağlamaktır.

Khan Academy’nin sunduğu kişiye özel öğrenim içerikleri ile kendi hız ve ihtiyacınız doğrultusunda öğrenebilir, kendinizi geliştirebilir, ders çalışabilir, sınava hazırlanabilir, çocuğunuza öğretebilir, ya da öğretmenseniz Khan Academy’yi sınıfınızda kullanabilirsiniz. Khan Academy hem öğrenciler için bireysel öğrenim kaynağı hem de öğretmenler için sınıflarında, ya da veliler için evlerinde kullanabilecekleri bir eğitim aracıdır.

Khan Academy dünya genelinde yaşanmakta olan eğitim reformunun ve eğitimde dijital dönüşümün en önemli temsilcilerinden biri olarak teknoloji destekli ve aynı zamanda insan odaklı bir eğitim modelinin yaygınlaşması için ücretsiz bir araç ve hayat boyu öğrenme anlayışıyla her bireyin kendini geliştirebilmesi için de ücretsiz bir kaynak sunmaktadır.

Kaynak : http://www.khanacademy.org.tr/matematik-mufredati.asp

2. TEDEd Matematik Videoları

TED-Ed, TED’in gençlik ve eğitim girişimidir. TED-Ed’in misyonu, dünyadaki öğretmen ve öğrencilerin fikirlerini geliştirmelerine yardımcı olmak ve fikirlerini paylaşmalarını sağlamaktır. Bu amaçla animasyonlu video kütüphaneleri oluşturarak, öğretmenlere kendi etkileşimli derslerini oluşturmak için uluslararası bir platform sağlamaya , dünyanın dört bir yanındaki meraklı öğrencilerin sunum okuryazarlığı becerileri kazanmasına, yardımcı oluyor.


TED-Ed 250.000’den fazla öğretmenin oluşturduğu global bir ağ sistemi haline gelmiştir. TED-Ed, her hafta dünya çapında milyonlarca öğretmen ve öğrenciye hizmet veren ödüllü bir eğitim platformu oluşturma fikrinden ortaya çıkarak kuruldu ve her geçen gün büyümesine devam etmektedir.

TEDEd matematik bölümü, animasyonlu videolarla öğrencilere matematiği eğlenceli hale getirmeye çalışmaktadır.


Kaynak : https://ed.ted.com/lessons?category=mathematics

3. İnteraktif Matematik Dersleri

İnteraktif Matematik Dersleri, Anaokulundan sekizinci sınıfa kadar, sınıf düzeylerine göre interaktif matematik dersi içeriklerini bulabileceğiniz kapsamlı bir web sayfasıdır.

Sayfanın sol üst tarafındaki konu alanlarına tıkladıktan sonra ders içeriklerini görebilirsiniz.

Kaynak: http://www.aaastudy.com/

Matematik dersi ile ilgili eğlenceli matematik uygulamalarını içeren ; “Öğrenciler için Matematiği Eğlenceli Hale Getirmek” adlı yazımızı da okumanızı öneriyoruz.

4. Akademik Oyunlar

Akademik oyunlar , İlköğretim seviyesine uygun oyunlar ile derslerinizi daha eğlenceli hale getirebilirsiniz. Temel matematik, dil sanatı, kelime bilgisi ve düşünme becerilerini öğrenmek için güçlü bir yaklaşım sunan çevrim içi eğitim videoları oyunudur.

Uygulamanın web sitesindeki not :
“Öğrencilerimiz oyunlarımızı oynarken tamamen güvendedir. Oyunlarımızı oynarken sınıf dışındaki herhangi birinin öğrenciyle iletişime geçmesi mümkün değildir. Öğrencilerin oluşturduğu oyuncu kimliğini saklamıyoruz. Oyuncu adlarını izleriz ve öğrenciler tarafından yaratılan uygun olmayan adları engelleriz.”

Yazarın Notu : Sınıfta kullanacak öğretmenlerimizin önce siteyi incelemelerini tavsiye ederiz.

Kaynak : https://www.arcademics.com/

5. That Quiz Türkçe

That Quiz, Matematik, fen bilimleri, coğrafya ve yabancı dil derslerinde alıştırma yapabileceğiniz ve çevrimiçi testler oluşturabileceğiniz bir platformdur.

Kaynak : https://www.thatquiz.org/tr/

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: