16 yaşında lise öğrencisi Android için oyun uygulaması geliştirdi.

16 yaşında lise  öğrencisi   ve yazılım meraklısı olan  Selim Şeker, Android için oyun uygulaması geliştirdi. Biz de kendisiyle röportaj yaptık. Bakalım röportajda neler demiş?

 

Kendinden kısaca bahseder misin?

Merhaba, ben Selim Şeker. 16 yaşındayım, İhlas Fen Lisesi üçüncü sınıf öğrencisiyim.

Yazılımla uğraşma merakın ne zaman başladı?

Yazılımla uğraşmaya 2016 yılının ocak ayında C programlama dili ile başladım. Fakat okul temposu nedeniyle bir türlü yoğun bir şekilde uğraşamadım. Lise ikinin bitimiyle bir süre daha C programlama dili ile temeli öğrendikten sonra nesneye yönelik bir dil olan C++ diline başladım. Nesne mantığını biraz anladıktan sonra ise tamamen nesnesel bir dil olan Java ile Android için uygulama programlamayı bir kurs yardımı ile öğrenmeye başladım. Kısa süreli bir kurstu ve aslında 17 yaş üzeri kişiler için veriliyordu yani üniversite öğrencileri. Bu yüzden hiç bilmediğim terimlerle karşılaştım fakat benim için faydalı olduğunu düşünüyorum. Kurs bittikten sonra kendim öğrenmeye devam ettim.

Oyun uygulaması tasarlama fikrin nasıl gelişti, bize biraz bahseder misin?

Bir gün babamın bize eskiden bahsettiği sayı bulmaca oyunu aklıma geldi ve babamla oynamaya başladık. Mobilleştirmeye müsait bir oyun olduğunu düşündüm ve “Sayı Bul” oyununun yapımına başladım.

Geliştirdiğin uygulamanı bize genel hatlarıyla tanıtır mısın?

Muhteşem grafikleri, mekaniği veya fiziği olan bir oyun değil. İki ekrandan oluşan ve çokta güzel bir tasarıma sahip olmayan basit bir oyun. Zaten şu seviyedeyken de bunları tek başıma yapamam. Ama benim için bunlardan daha önemli olan bir şey var, o da bu oyunun tamamen benim üretimim olması. Başlarken de çok tutacağını düşünmeden veya çok büyük paralar kazanacağımı düşünmeden başladım, şuanda da öyle düşünüyorum. Tabii ki isterim ama gerçekçi bir şekilde bakarsak pek mümkün değil. Amacım bir şey üretmekti ve hala da öyle.

Geleceğe yönelik ne gibi çalışmalar yapmayı düşünüyorsun?

Şuan için bu işleri biraz azaltıp okula yoğunlaşmam lazım, maalesef ülkemizde sadece test çözerek üniversiteye girilebiliyor. İlerde ise yerli yazılımlar geliştirerek Türk Milletininin teknoloji açısından dışa olan bağlılığını koparıp tamamen yerli üretime geçmemiz için çalışmak istiyor ve hedefliyorum.

Yenilikçi Eğitim ekibi adına Selim’e teşekkür ediyor çalışmalarında başarılar diliyoruz.

Sayı Bul uygulamasının linki : https://play.google.com/store/apps/details?id=net.selimseker.sayibulmaca

 

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: