Öğrenciler için Matematiği Eğlenceli Hale Getirmek

Öğrencilik hayatımızda matematik yazılısından çoğu zaman korkmuşuzdur. Soyut kavramların öğrenilmesinin zorluğu belki de bu korkumuzun en önemli sebeplerinden birisidir.

Öğrencilik hayatımızda matematik yazılısından çoğu zaman korkmuşuzdur. Soyut kavramların öğrenilmesinin zorluğu belki de bu korkumuzun en önemli sebeplerinden birisidir. Matematiği eğlenceli hale getirebilirsek öğrencilerin bu korkularını yenmelerine yardımcı olabiliriz. Bu amaçla eğlenceli bir matematik dersi için neler yapabileceğimizden yola çıkarak, öğrencilere matematiği sevdirebilecek online uygulamaları , tablet araçlarını , videoları ve internet sitelerini sizler için araştırdık. Matematik dersini eğlenceli hale getirmek isterseniz aşağıdaki listeye göz atmanızı tavsiye ederiz.

 Online Matematik Uygulamaları

Math-U-See to Go : Görsel olarak oldukça iyi tasarlanmış öğrencilerin ilgisini çekebilecek bir uygulamadır. Özellikle  kesirler konusunda faydalı bir uygulamadır.

Matematik Hikayeleri : Matematiğin uyanışından günümüze kadar olan gelişim izleri… “Matematik Hikayeleri” TRT Okul’da…

Etkileşimli Matematik Sözlüğü : 10. ve 11. Sınıf Matematik dersi kazanımlarından hareketle seçilen sözcüklerin etkileşimli olarak açıklandığı web ve android tabanlı uygulamadır. Uygulama tamamen Türkçe ve oldukça kullanışlı bir yapıya sahip. Matematik dersini somutlaştırması bakımından güzel bir uygulama. Ekibimizden tam not aldı.

Etkileşimli Matematik Sözlüğü :  5. ve 6. Sınıf Matematik dersi kazanımlarından hareketle seçilen sözcüklerin etkileşimli olarak açıklandığı web ve android tabanlı uygulamadır.

İnteraktif Beyaz Tahtalar için Matematik içerikleri :  Beyaz tahta üzerinde kullanabileceğiniz ücretsiz matematik içeriklerine ulaşabileceğiniz bir sitedir. Bu sitede ilköğretim seviyesine uygun matematik içerikleri bulabilirsiniz.

Khan Academy : Eğlenceli matematik dersi anlatımları ve yarışmalarıyla öğrencilerin ilgisini çekebilecek bir site.

Tonguç Akademi :Ders anlatımını eğlenceli bir hale getiren ve öğrencilerin ilgisini çekmeyi başaran bir sitedir.

Photomath : Bu uygulama, matematiksel  işlemleri  kitap veya defter üzerinden etkileşimli olarak anında çözebiliyor. Uygulamayı yükledikten sonra  telefonunuzun  kamerasını açıp herhangi bir matematik probleminin üzerine geldiğinizde cevap ekrana yansıyor.

Mathplayground : Online matematik oyunları oynayabileceğiniz güzel bir site

ThatQuiz Türkçe :Matematik, fen bilimleri, coğrafya ve yabancı dil derslerinde alıştırma yapabileceğiniz ve çevrimiçi testler oluşturabileceğiniz bir platformdur.

MathDisk : Matematiği görselleştirmek, matematiğin şaşırtıcı dünyasını keşfetmek için etkileşimli çalışma sayfaları oluşturabileceğiniz bir matematik aracıdır.  İbook formatında masaüstünüzde  çalışabilirsiniz. Özellikleri çevrim dışı  kullanım için dr tasarlanmıştır. Bu öğrenme deneyimi özelleştirmek için; dahili e-kitap özellikleri ile birlikte çevrim içi sürümü tüm özellikleri içerir.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: