Öğretmenler İçin Faydalı 5 İnfografik Oluşturma Aracı

İnfografik Nedir?

Derslerde kullandığımız bilgi, veri, kavram ve kelimelerin resim ve grafik destekli olarak kolay anlaşılır hale getirmeye yardımcı olan görsellerdir.  İnfografikler sayesinde bilgi, görseller ile eğlenceli bir hale getirilerek anlatıldığı için akılda kalma olasılığı daha da artmaktadır. İnfografikler eğitimde yenilikçi uygulamalar arasında önemli bir yere sahiptir.

İnfografik oluşturmak için 5 etkili araç

 1. Wordle : Hazırladığınız metin ve kelimelerden kelime bulutu şeklinde görseller oluşturmaya yarayan online bir araçtır. Kelime bulutlarınızı farklı yazı tipleri, düzenler ve renk şemaları ile değiştirmenize imkan sağlamaktadır.
 2. ChartsBin : Herkesin kendi verileriyle zengin etkileşimli görseller  oluşturmasına olanak tanıyan web tabanlı bir veri görselleştirme aracıdır. Web sitesi üzerinden haritalar, grafikler ve infografikler oluşturabililirsiniz.
 3. Easel.ly : Bazı insanlar kitap uzunluğunda  Word belgelerini kullanır, bazıları  binlerce slayt… easel.ly’de hem okumak hem de yazmak için infografikler kullanıyoruz sloganına sahip web tabanlı bir uygulamadır.
 4. Lucidchart : Google drive ile uyumlu işbirliğine dayalı etkileşimli diyagramlar hazırlamak için tasarlanmış bir web uygulamasıdır.
 5. Google Grafikler : Google grafik araçları güçlü, kullanımı basit ve ücretsizdir. Zengin interaktif grafikler ve veri araçları  tamamen ücretsiz ve üç yıl geriye dönük uyumluluk garantilidir.

İnfografiğin Avantajları Nelerdir?

 • İnfografikler  işlenen konuya farkındalık ve farklılık kazandırırlar,
 • Öğrencilerin dikkatlerini çeker,
 • Diğer görsellere göre daha etkilidir,
 • Akılda kalıcılığı fazladır  çabuk unutulmaz,
 • Bilgilerin kolay anlaşılmasına yardımcı olur,
 • Uzun bir konu infografikler sayesinde  daha çabuk aktarılır,
 • İnfografikle sunulmuş bir konu daha keyiflidir,
 • Kalıcı bir eser niteliği taşır.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: