Öğretmenler İçin Faydalı Android Tablet İçerikleri

Teknolojinin gelişmesiyle akıllı telefonların ve tabletlerin pazar payları büyük oranda arttı. Android kullanıcılarının artmasıyla, Google Play’e (eski adıyla Android Market) eklenen uygulamaların sayıları da gün geçtikçe artmakta. Çok yakında okullarda tablet kullanımının da artmasıyla eğitim içerikli uygulamalara olan talep daha da artacağına inanıyoruz. Bu amaçla android tabanlı tablet kullanan eğitimciler için bir çalışma yaptık. Yaptığımız çalışmada öğretmenlerin işini kolaylaştıracak Google Play’den seçtiğimiz bazı uygulamaları sizlerle paylaşıyoruz.

Sistem Araçları İçin Uygulamalar

AndroZip File Manager :  Zip formatında sıkıştırılmış dosyaları tabletinizde açmanıza sağlayan bir uygulamadır.

Adobe Flash Player :  Flash tabanlı animasyonları ve videoları tabletinizde görüntülemenizi sağlayan bir uygulamadır. Aldığımız haberlere göre android marketle adobe arasında anlaşma bulunmadığından bu uygulamayı android market dışından yüklemeniz gerekmektedir. Uygulamayı yüklemeden önce  tabletinizin güvenlik ayarları bölümünden güvenli olmayan uygulamalara izin ver seçeneğini işaretlemeniz gerekmektedir.

 Dolphin Browser :  Android cihazlar için geliştirilmiş internet tarayıcıdır. Bu uygulamayla flash tabanlı video ve animasyonları sorunsuz görüntüleyebilirsiniz.

Office Uygulamaları

Kingsoft Office 5.3.4 :  Tabletinizde bulunan polaris office uygulamasına muadili bir uygulamadır.

Documents To Go 3.0 Main App : Microsoft Word, Excel and PowerPoint dosyalarını açmanıza ve saklamanıza yardımcı olacak bir office uygulamasıdır.

CloudOn :   Microsoft Office destekli Drobbox ve Google drive benzeri bir uygulamadır.

Depolama ve Not Uygulamaları

Google Drive :  Belge ve dokümanlarınıza her yerden ulaşmanızı belgeler üzerinde değişiklikler yapmanızı sağlayan oldukça kullanışlı bir uygulamadır.

Dropbox : Google Drive benzeri bir bulut uygulamasıdır. Uygulamayla ilgili fikir sahibi olmak isterseniz videoya göz atmanızı öneririz. Samsung tablet kullanıcılarına özel 2 yıl ücretsiz 50 gb kullanım alanı tanımaktadır.

Evernote :   Oldukça kullanışlı bir not defteri uygulamasıdır. Uygulama üzerine kaydettiğiniz notlarınıza her yerden ulaşabilirsiniz.

Pdf Uygulamaları

ezPDF Reader Multimedia PDF :     Uygulamanın en önemli özelliği pdf üzerine şekil çizebilme ve notlar alabilme imkanı sunmasıdır.

Adobe Reader :    Pdf dosyalarınızı açmanızı sağlayan uygulamalardan biridir.

Web to PDF :  Web sayfalarını pdf formatına dönüştüren bir uygulamadır.

E- Book Uygulamaları

Aldiko Book Reader :  On milyondan fazla kullanıcıya sahip olan online kitaplar okumak için geliştirilmiş bir uygulamadır.

OverDrive Media Console :  sesli kitaplar indirebileceğiniz bir uygulamadır.

iBooksReader : Farklı formatları destekleyen güçlü bir e kitap okuyucudur.

Sınıf Yönetimi Uygulamaları

ClassDojo for Teachers :  Class Dojo sınıf yönetimi için tasarlanan online davranış ödüllendirme uygulamasıdır. Uygulama hakkında detaylı bilgiye ulaşmak isterseniz uygulamanın tanıtım videosunu izlemenizi öneririz.

 

Class Behavior Charts :  Class Dojo benzeri sınıf yönetimi uygulamasıdır.

Video Uygulamaları

 MX Player : Android cihazlarda kullanılan en yaygın video oynatıcılardan biridir.

FVD – Free Video Downloader :  Popüler video indirme uygulamasıdır.

AndroVid Video Trimmer :    Tabletinizdeki videoları düzenlemenizi sağlayan bir uygulamadır.

Animoto Videos :  Kayıtlı fotoğraflardan  videolar oluşturun.

Aurasma :   Yurt dışında kullanımı oldukça yaygın olan bir uygulamadır.  Her hangi bir görsel üzerine çeşitli animasyonlar ekleme özelliği sunar.

Ses Kayıt Uygulamaları

Tape-a-Talk :      Yüksek kaliteli ses kaydedici.Ekran kapalıyken dahi sesli notlar kaydedebiliyor ve ses kaydı yapabiliyor.

Fotograf Uygulamaları

Instagram :    Android üzerinde muhteşem fotoğraflar yapmak ve paylaşmak için basit bir yol.

Adobe Photoshop Express :  Fotoğraf düzenlemek her yerde fotoğraflarınızı paylaşmak, kırpma döndürme, renk ayarı ve sanatsal efektler eklemek için dokunun.

Pixlr Express:  Birçok özelliğe sahip olan kullanışlı bir fotoğraf editörüdür.

PicSay – Photo  Editor:  Fotoğraf üzerine yazı ve konuşma balonları ekleyebilme özelliklerine sahip eğlenceli bir uygulama.

Zihin Haritası Uygulamaları

Mindjet Maps for Android :   Görsel bilgileri yakalamak ve düzenlemenin için en iyi yolu!  Fikir alışverişi yapabilirsiniz, not alabilirsiniz  ve Android cihazınızdan kolaylık görevlerinizi izleyebilirsiniz.

MindBoard Free :    Sanal klavye olmadan sadece android tablet üzerinde dokunarak göre zihin haritası oluşturabilirsiniz.

Mindomo (mind mapping) :  Zihin haritalama ile fikirlerin gücünü açığa çıkarın sloganıyla iddalı bir uygulama olduğunu savunuyor.

MindMeister (mind mapping) : MindMeister 2 milyondan fazla kullanıcı ile önde giden  işbirlikçi zihin haritalama sitedir.

Mind Map Memo :   Kolay ve hızlı Zihin Haritası editörü.

Beyaz Tahta Uygulamaları

SyncSpace Shared Whiteboard :   Android cihazlar için beyaz tahta uygulaması

Sözlük Uygulamaları

Sesli Sözlük :  Türkiye’nin en çok kullanılan online Türkçe-İngilizce sözlüğü Sesli Sözlük artık Android üzerinde.

Sesli Sözlük internet üzerinden hizmet veren çok dilli online sözlüktür. Esas tanınırlığını İngilizceden Türkçeye ve Türkçeden İngilizceye yaptığı sözcük çevirileriyle sağlamıştır. İngilizce ve Türkçe yanında Osmanlıca, Almanca, İtalyanca, Fransızca, Yunanca ve İspanyolca da sözcük çevirisi yapılabilecek diller arasındadır.

İngilizce Türkçe Sözlük :  İnternet Bağlantısı gerektirmez. Telaffuz için Text to Speech özelliğinin telefonunuzda aktif olması ve İngilizce ses paketinin seçilmesi gereklidir, aksi halde ingilizce kelimeler doğru şekilde seslendirilmeyecektir.

Online Ders Uygulamaları (Uzaktan Eğitim)

Socrative Teacher : Gerçek zamanlı olarak öğrenci sonuçlarını kaydetmenizi, eğitici oyunlar ve alıştırmalar yapmanızı sağlayan online bir programdır.

Studyblue : Online flashcards hazırlayabileceğiniz , öğrencilerinizin sonuçlarını kaydetmenize olanak sağlayan bir uygulamadır.

Edmodo : Öğrencilerinize online quizler hazırlayabileceğiniz, video, görsel ve yazılar paylaşabileceğiniz muhteşem bir uygulamadır.

QR CODE Uygulamaları

i-nigma Barcode Scanner  : Son derece hızlı ve sağlam tasarımı sayesinde kolayca qr code taratabilirsiniz.

QR Droid :  Güçlü bir QR Code uygulamasıdır.

Online Ders Programı Uygulamaları

HomeWork : Kullanışlı bir ders program cetveli ve ödev takip uygulamasıdır. En önemli özelliği ise Türkçe dil seçeneğinin bulunmasıdır.

Matematik dersi Uygulamaları 

Hesap Makinesi :   MyScript © Calculator ile, doğal olarak el yazısı ile matematiksel işlemleri gerçekleştirin.

Özellikle Android cihazlar için tasarlanmıştır.Kullanımı kolay, basittir.  Ekran üzerine yazdığınız matematiksel ifadeleri kolayca hesaplayabilirsiniz.

Matematik Formulary :  Genellikle okul ve üniversite kullanılan tüm matematiksel formüller kapsar. Gerekli grafik tasvir ve daha iyi konuyu açıklamak için dahildir.İçerik aşağıdaki gruplar halinde düzenlenmiştir
Temel Aritmetik –
– Cebir
– Analiz
– Geometri
– Trigonometri
– Analitik Geometri
– Mantık

 

Tarih Dersi Uygulamaları

Osmanlı İmparatorluğu : Üç kıtaya yayılıp zamanında dünyaya hükmetmiş, 600 yıllık Osmanlı İmparatorluğu’na ait her zaman yanınızda taşıyabileceğiniz bir cep kitabı niteliği taşıyan bu uygulama sayesinde Osmanlıların tarihine ve devlet yapısına ait özet bilgiler ile 36 Osmanlı padişahının her birinin hayatlarına ve dönemlerindeki önemli olaylara hatta dönemlerindeki devlet sınırlarına kadar birçok bilgiye rahatça ulaşabilirsiniz.

Bu uygulama ile her merak ettiğinizde, her aklınıza takıldığında veya boş zamanlarınızda Osmanlı İmparatorluğu cebinizde !

Tarihe ilgi duyan herkesin cebinde mutlaka bulunması gereken bir uygulama…

Coğrafya Dersi Uygulamaları

Dünya Haritası 2013 :   Android için kullanışlı bir dünya haritası uygulaması

ArcGIS :  Kendi haritalarınızı oluşturmak için ArcGIS.com üzerindeki geliştirme araçlarını kullanabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: