Siber Zorbalık

Akran zorbalığı genelde okul çağındaki çocuk ve ergenlerde, güçlü olanın zayıf olana karşı psikolojik baskı yapması ve fiziksel olarak zarar vermesi şeklinde tanımlanmaktadır. Siber zorbalık ise bir kişinin elektronik aletlerle, internet ortamında veya sosyal medyada küçük düşürülmesi, kişilik haklarının ihlal edilmesi, rahatsız edici mesaj ve mail gönderilmesi, isteği dışında şahsi bilgililerinin paylaşılması olarak tarif edilmektedir.
Dersler bitip okul kapanınca okuldaki zorbalık sona ererken sosyal medya ve diğer iletişim araçlarıyla siber zorbalık devam etmektedir. Siber zorbalıkla okuldaki zorbalık bu yönden birbirinden ayrılmaktadır.
En çok görülen siber zorbalık davranışları, facebook üzerinden kurbanın uygunsuz resimlerinin paylaşılması veya paylaşmakla tehdit edilmesi; whatspp üzerinden hakaret, hatta tehdit edilmesi; şifre ve hesapların ele geçirilerek şahsi bilgilerin izinsiz kullanımı vb. denilebilir.
Fiziksel bir baskı ve şiddet uygulayan birisi etraftan gelebilecek tepkilerden çekinebilir. Karşılaşabileceği toplumsal baskı ve yaptırımlar daha somut göründüğü için daha temkinli zarar vermektedir. Genellikle siber zorbalık yapanın kimliğinin gizli olması, bu davranışların daha rahat yapılmasına neden olmakta ve bu kişiler daha az sorumluluk hissetmektedir.
Faydaları olduğu gibi zararları da olan teknoloji ve internetin kullanımı konusunda kendimizi ve sorumlu olduğumuz kişileri eğitmeli, söylenen söz ve yapılan davranışların ne gibi sonuçları olabileceğini anlatmalıyız. Süte su kattığımızda birilerinin bizi görebileceğini idrak etmelerini sağlamalıyız.
bkz, http://mtasdelen.com/siber-zorbalik/

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: