Sınıf Yönetimi ve Ders Organizasyonu İçin 5 Dijital Uygulama

Yenilikçi Eğitim olarak sınıf yönetimi ve ders organizasyonlarında kullanabileceğimiz en popüler uygulamaları sizler için araştırdık.

Ders planımızı hazırlarken ve sınıf yönetimini planlarken öğrencilerimizin hazırbulunuşlukları doğrultusunda, pedagojik bilgimiz dahilinde farklı eğitim öğretim yöntem ve tekniklerinden yararlanıyoruz.  Günlük ders akış planı belirlerken farklı stratejilere sahip olsak da eğitimciler olarak genel anlamda sınıf ve ders bazında kullandığımız materyaller benzerlik göstermektedir.

Bununla beraber hiç bitmeyen bir takip verisi kalabalığı; sınıfların ve derslerin yazılılarının hazırlanması, yazılı notlarının okunması, performans notlarının verilmesi, yıllık ve ders planların hazırlanması ve takibi, eğitimin tüm paydaşları ile iletişim halinde olunması (öğrenci, veli, idare,) çesitli raporlamaların hazırlanması, öğrencilerin ödevlerinin takip edilmesi gibi konuları bir arada yaparken zaman zaman zorlanabiliyoruz.

Neyse ki, bu konuda imdadımıza eğitim dünyası için hazırlanan teknolojiye dayalı dijital uygulamalar yetişiyor. Bu uygulamalar yeni sınıf yönetim stratejilerini geliştirmemiz için oldukça faydalı oluyor.#Yenilikçi Eğitim olarak etkili sınıf yönetimi oluşturmak ve ders organizasyonlarında kullanabileceğimiz en popüler sınıf yönetimi uygulamalarını sizler için araştırdık.

Dijital Sınıf ve Ders Uygulamaları

TeacherKit

TeacherKit öğretmenlerin günlük evraklarını tek bir uygulamada birleştirme olanağı sağlayan kolay ve anlaşılır bir ara yüze sahip online bir uygulamadır.

TeacherKit ile öğretmenler, öğrenci ve ders verilerini içeren sınıflar oluşturabilir, sınıf performansını ve katılımını izlemek için hızlı davranış notları alabilir ve öğrenci düzeyinde rapor oluşturabilirler.

Uygulamada bulunan not defteri özelliği sesinde öğrencilerin ödevlerinin takibi daha kolay hala gelmektedir. Ayrıca bulut tabanlı bir veri saklama olanağı sağlayan uygulamadaki raporlama sistemi sayesinde veriler velilerle e- posta yoluyla paylaşılabiliyor.
Uygulamanın dili İngilizcedir.
Uygulamanın kullanımı ücretsizdir, ancak raporları ebeveynlere yazdırmak veya e-postayla göndermek isteyenler için aylık veya yıllık ücretler içerir.

Genel olarak, tüm, Platformlar; iOS, Android ve tüm Windows 8 aygıtlarıyla uyumludur.
Fiyat: Başlangıç paketi Ücretsiz olarak olarak sunulmakla beraber, kullanılacak içerikler ücrete tabidir.(premium abonelik: 3,99 $ / ay veya 39,99 $ / yıl)!

Class Dojo Sınıf ve Ders Yönetimi Uygulaması

Class Dojo Teacher Kit’e benzer bir sınıf yönetimi uygulamasıdır. En önemli yanı ise uygulama dilinin Türkçe destekli olmasıdır. Bu uygulama ile de bir sınıf oluşturabilir, öğrencilerin ödevlerini ve davranışlarını değerlendirebilirsiniz. Davranış notları benzer şekilde yapılandırılmıştır, ancak tablolar, gruplar veya bireysel öğrenciler hakkında yorum yapabilme artısına sahiptir.

Class Dojo, resmi bir not defteri veya rapor bölümü içermese de bazı harika iletişim araçlarına sahiptir. Class Dojo ile, e-postalarını veya telefon numaralarını kullanarak velilere özel mesaj gönderebilirsiniz. Ebeveynler ve öğrenciler ayrıca Class Dojo’nun “sınıf hikayesine” erişebilirler: öğretmenlerin sınıf etkinliklerini gerçek zamanlı olarak yorumlanabilecek ve “beğenilebilecek” yazılar, fotoğraflar ve videolar içeren sınıf etkinlikleriyle güncelleyebilecekleri bir blog benzeri yayın mevcuttur. Mesajlar 35’ten fazla farklı dile çevrilebilir.

Platformlar: iOS, Android, Kindle Fire ve herhangi bir bilgisayarda uyumludur.

Fiyat: Ücretsiz

sınıf yönetimi

Remind

ClassDojo’nun ara yüzü sizin için basit kalıyorsa, ancak yine de uygulamanın iletişim özelliğini seviyorsanız, Remind uygulamasına göz atmanızı tavsiye ederiz. Remind uygulaması ile, bir e-posta bağlantısını paylaşarak veya yalnızca cihazlarını kullanarak Remind kullanıcı adınıza istek göndermelerini sağlayarak bir sınıfa öğrenci ve veliler ekleyebilirsiniz.

Bu gibi iletişimcileri kullanmanın güzelliği, özel telefon numaranızı korurken uygulama aracılığıyla iletişim kurabilmenizdir. Sınıfınızın üyeleri size özel olarak mesaj atabilirler. Ayrıca gelen mesajlarla ilgili uygulamanın sizi nasıl ve ne zaman bilgilendireceğini tamamen kontrol edebilirsiniz.
Bunların yanında, ses veya fotoğraf içeriklerini tüm sınıfa daha büyük duyuru yoluyla gönderebilirsiniz. Remind’in bir başka harika özelliği, 70’ten fazla dilde mesajları ileri ve geri çevirme kabiliyetine sahip olmasıdır. Uygulamanın dili İngilizcedir.

Platformlar: iOS, Android ve herhangi bir bilgisayarda uyumlu

Fiyat: Ücretsiz

Google Classroom

Google Classroom, Google’ın Eğitim Uygulamalarına kaydolmuş tüm okullar için ücretsizdir.
Kısacası, zaten Google Drive, Dokümanlar, Slaytlar, Sayfalar ve Siteler kullanıyorsanız, bu uygulamaya ihtiyacınız var demektir.

Google Classroom, sınıf yönetimi için oldukça kullanışlı bir uygulamadır. Öğretmenlerin sınıf klasörleri oluşturmalarına, çevrimiçi notlar ve geri bildirimler vermelerine, konuşmalar ve duyurular yayınlamalarına, sınıf paylaşımlı takvimler paylaşmalarına izin vererek öğretmenlerin iş yükünü oldukça hafifleten bir uygulamadır.
Öğrencileri eklemek, bir sınıf oluşturmak ve oluşturulan sınıfın kodunu öğrencilerle paylaşmak gerekmektedir. Bu işlemler oldukça pratik ve kolaydır. Uygulamanın dili Türkçedir.

Platformlar: iOS, Android ve herhangi bir bilgisayarda uyumlu

Fiyat: Ücretsiz

Power Teacher

Power Teacher hepsi bir arada organizasyon sistemidir. Sınıflar oluşturun ve devam edin, notları izleyin, ayrıntılı öğrenci ve veli bilgilerini saklayın ve eksiksiz raporlar yazdırın.
Öğrenciler ve veliler, not defterine, katılım raporlarına erişmek, okul takvimini kontrol etmek, duyuruları okumak ve eğitimciler ve yöneticilerle iletişim kurmak için PowerSchool uygulamasını indirebilir.

Platformlar:   iOS, Android ve herhangi bir bilgisayarda uyumlu

Fiyat:   App ücretsizdir. Okullar için ücretlidir.

Kaynak : Keith Lambert, https://www.educationworld.com

Unutulmamalıdır ki etkili öğretimin olmazsa olmazları arasında farkındalık, sabır, derse iyi hazırlanma, zamanı iyi kullanma , sınır koyma gibi süreçler yer almaktadır.  Sınıf yönetimi sadece öğretmenin sınıftaki duruşu ve otoritesi ile sınırlandırılamaz. Sınıfın oturma düzeni, yapılan aktiviteler, yararlanılan yöntem ve teknikler, ders işlenirken kullanılan araç ve gereçler sınıf yönetiminin önemli birer parçalarıdır.  Etkili öğrenme süreçleri oluşturmada dikkati kolayca dağılan, farklı becerilere ve mizaçlara sahip çocuklardan oluşan bir gruba önderlik etmek hiç de kolay bir iş değildir.

Sonuç olarak tüm bu uygulamalar, sınıfta karşılaşabileceğiniz zorlu durumlarda ve sınıf yönetiminde yaşanabilecek sorunları önceden keşfedip önlemler almamızı sağlamaları ve öğrencilerin dikkatlerini daha kolay toplamamıza yardımcı olmaları, zaman yönetimi ve ders organizasyonunun kolay planlanması bakımından biz eğitimcilere yardımcı olacak dijital araçlardan bazılarıdır.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: