Makale ve Haber

Sosyalliği Sizin Elinizde

Çocuklarımızı günden güne yalnızlığa ve kendi içlerine iten bir düzen ile karşı karşıyayız. Bu düzenin beslendiği kaynak, toplumdan soyutlanmış bireylerdir. Toplumdan soyutlama işlemini tatbik ederken de pek zorluk çekmiyor aslında. Her geçen gün yenilenen teknoloji, gücüne güç katan televizyon ve atom bombası kıvamındaki internet ağı bunu tetikliyor. Aile ortamında bir şekilde idare edilebilen bu sosyal yönden içe dönüklük, çocuğun okul çağında büyük bir problem hâline gelebiliyor. O güne kadar yanında olan insanlardan ve bulunduğu güvenli ortamdan ayrılan çocuk, kendini büyük ve tehlikeli bir kargaşanın içinde buluyor. İlerleyen günlerde derslerindeki başarısızlığı, arkadaş ilişkilerindeki problemleri, öğretmenle sağlıklı bir ilişki kuramamasından dolayı yaşanacak ödev ve akademik alandaki başarısızlıkları tahmin etmek çok güç değil. Bu problemi çok büyümeden basit yollarla aşmamız mümkün. Sosyal açıdan başarılı çocuk yetiştirmek için şunlara dikkat etmelisiniz:
Kurallara uymayı öğretin: Çocuğun davranışlarına, aşırıya kaçmadan, sınır konulmalıdır. Nerede nasıl davranacağını küçük yaştan itibaren öğrenmeli.
Toplumun değer yargıları hakkında konuşun: Çocuğunuza, eğer başka biri konuşuyorsa sessiz olmayı, karşı tarafın sözünü kesmemeyi, arkadaşlarına zarar vermenin yanlış olduğunu, bayramlarda ve özel günlerde nasıl davranması gerektiğini onun anlayabileceği şekilde anlatın.
Empatiyi öğretin: Kendisini karşımızdakinin yerine koyarak düşünmeyi öğretin. Okul öncesi dönemdeki çocuklardan bunu beklemek uygun bir davranış değildir. Ama okul çağındakilere konu katiyetle anlatılmalıdır. Sosyalleşmesini sağlayın: Çocuğu sosyal ortamlara sokmak önemlidir. Onu tatil günlerinde tiyatroya, sinemaya ya da parklara götürün. Paylaşmayı öğretin: Çocuğun oyun arkadaşlarıyla ve çevresiyle sağlıklı bir iletişim kurması için paylaşmayı öğrenmesi gerekir. Aksi hâlde çocuk, arkadaş ortamından dışlanıp kendi başına kalır.

Psikolog Gökhan ERGÜR