Öğrenciler İçin İnteraktif Videolar ve Sınavlar Oluşturmanın Yolları

Uzaktan eğitime geçmemizle birlikte eğitimcilerin derslerinde öğrencileri için kullandıkları materyaller de dijital dönüşümden nasibini aldı. Birçok eğitimci ders içeriklerini online ortama taşımaya başladı. Ders anlatımlarımızı artık çevrimiçi platformlarda yapmaya başladık. Ayrıca hazırladığımız video içeriklerini öğrencilerimizin faydasına sunmak için çeşitli video barındırma sitelerine yüklemeye başladık. Ölçme ve değerlendirme amacıyla yaptığımız sınavlar da bu dönüşümden etkilendi. Bu amaçla çevrimiçi quizler, sınavlar oluşturup öğrencilerimizle online olarak paylaşabiliyoruz.

Bu yazımızda aslında pek çoğumuzun yaygın olarak kullandığı online video düzenlemek ve çevrimiçi sınavlar oluşturmak için faydalandığımız dijital web araçlarını sizler için derledik.

Öğrenciler için Web Üzerinden İnteraktif İçerik Oluşturma Araçları

1. Youtube : Dünya genelinde video paylaşımı yapılan ve eğitim amaçlı videoların da paylaşıldığı en yaygın platform Youtube’dir. Aslında hepimiz tarafından kullanılan bu platform sadece elimizdeki videoları yayınlamak için değil ayrıca yeni ders videoları oluşturmak için de kullanılabiliyor. İyi bir video ders kanalı oluşturmak istiyorsanız youtube tam size göre bir platform. Hazırladığınız videolara istediğiniz bölümünde yavaşlatma, hızlandırma, renk ve ışık ayarları yapma, geçiş efekti ekleme gibi özellikleri de mevcut.

Öğrencilerimin faydalanmaları amacıyla tarih dersi için hazırladığım video kanalımı aşağıdaki linke tıklayıp ziyaret edebilirsiniz :

Arif Hocayla Tarih Dersi ( Bu arada kanalıma abone olursanız da memnun olurum 1000 aboneye ulaşabilirsem canlı dersler de verebileceğim. )

2. Edpuzle : Siteye üye olduğunuzda size ait bir çalışma sayfasına sahip oluyorsunuz. Bu çalışma sayfasında youtube veya farklı bir video barındırma sitesinden  çalışma sayfanıza eklediğiniz  dersinizle  ilgili videolar üzerinde, öğrencileriniz için etkileşimli sınavlar oluşturabiliyorsunuz. Hazırladığınız etkileşimli video içerikleri öğrencilerinizle paylaşabiliyorsunuz.

Örnek etkinlik İçin : https://edpuzzle.com/media/5e8883153624233eda6d1b05

3. Video Ant : Video içerikler için oldukça güzel bir not alma uygulaması. Eba videolarına veya kendi hazırladığımız  videolara ek olarak, videolarda önemli gördüğümüz kısımları videonun yanında not olarak paylaşabiliyoruz.  Ayrıca öğrencilerimiz de izledikleri videoların yanlarına not alabiliyorlar ve bizim eklediğimiz notlarımıza cevap yazabiliyorlar. Aşağıda örnek bir video hazırladım. Ancak sizin not eklemenizi kısıtladım. Sadece videonun ilgili dakikaları için eklediğim notları görebiliyorsunuz.

Örnek etkinlik için : https://ant.umn.edu/onlhbrbrmi

4. Hapyak : Öğrenciler için interaktif yani etkileşimli videolar hazırlamanızı sağlayan ideal bir çevrimiçi platformdur. Uygulamanın internet sitesi üzerinden etkileşimli videolar oluşturulabiliyor. Çoktan seçmeli, açık uçlu sorular video içeriklere entegre edilebiliyor. Uygulama ücretlidir. Uygulamanın internet sitesinde örnek videolara ulaşılabiliyor.

5. Google Formlar : Uzaktan eğitim sürecinde ölçme değerlendirme safhasında  bence eğitimciler için bağımsız olarak kullanılabilecek en aktif ve en  faydalı  bir uygulamalardan biri Google Formlar’dır.

Öğrencilerimiz için hazırladığımız sınavları Google Formlar üzerinden hazırlarsak veya sınavlarımızı Google Formlara aktardığımız takdirde, sınıflarımızdaki  öğrencilerimizin mail adreslerine hazırladığımız quiz ve testleri paylaşmamız yeterli olacaktır. Öğrencilerimiz soruları cevapladıklarında otomatik olarak quizlerin veya sınavlarının yanıtlarını görebiliyorlar. Ayrıca verileri kendi mail adresimize bağlı  drive dosyamızda da istatistik olarak saklayabiliyoruz. Google formlar Google Classroom ile entegre olarak da çalışıyor.

Örnek :  https://forms.gle/1ANyDQ4kymm19uE99

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: