Uzaktan Eğitim İçin 5 Harika Platform

Son günlerde yaşanan zorunluluktan dolayı eğitimle ilgili gündeme gelen en önemli meseleler arasında uzaktan eğitim, online eğitim gibi kavramlar yer almaktadır. Peki uzaktan eğitim nedir? Online eğitim denilince  neler anlıyoruz?

Uzaktan Eğitim Nedir?

Uzaktan Eğitim ; Öğrencilerin ve öğretmenlerin eğitim verilen merkezlere gelme zorunluluğu olmaksızın zamandan ve mekandan tamamen bağımsız bir şekilde bilgisayar teknolojileri vasıtası ile internet ortamında kimi zaman sanal sınıflar oluşturarak kimi zaman tele konferans yöntemiyle uygulanabilir.

Online eğitim platformları görüntülü, sesli olarak derslerin işlendiği, katılımcının istediği zaman bunları tekrar izleyebileceği ve görüntüleyebileceği, testler ve ödevlerin verilebileceği ve bunların kontrolünün sağlanabileceği bilgisayar ortamında gerçekleşen yenilikçi bir eğitim sistemidir.

Uzaktan Eğitim ; bir açık öğretim sistemi ya da örgün öğretimin yanında başvurulan ikinci sınıf bir öğretim sistemi değildir. Aksine yıllardır ileri düzey gelişmiş ülkelerde uygulanan ve en yeni ölçme ve değerlendirme metotları kullanılan, en modern donanıma sahip eğitim sistemidir.

Uzaktan eğitim için 5 harika platform

Zoom : Mobil cihazlar, masaüstü bilgisayarlar, telefonlar arasında video ve sesli konferans, işbirliği, sohbet ve web seminerleri düzenlenebilen bir sistemdir. Online ders vermek için de oldukça idealdir. Önemli not : Uygulamanın güvenlik açıkları olduğuna dair bilgiler paylaşılmaktadır. Bu nedenle uygulamayı kullanırken internet ve bilgisayar güvenliği sağlanmalıdır.

Canvas : Öğrencilerin ihtiyaç duydukları tüm eğitim materyallerinin  tek bir yerden erişmesini sağlayan oldukça kullanışlı bir online eğitim platformudur. Canlı dersler, sınıflar oluşturulabilir. Ödevler verilip takip edilebilir. Dünyada ve ülkemizde uzaktan eğitim veren saygın eğitim kurumları tarafından kullanılmaktadır.

Microsoft Team : Uzak hissetmeden uzaktan çalışın sloganını benimseyen toplantı ve konferans platformudur. Ders anlatmak için de kullanılabilir. Bir düğme dokunuşuyla grup sohbetinden görüntülü konferansa anında geçiş yapın. Uygulama sayesinde  10 veya 10.000 kişiden oluşan ekipler kaç farklı yerde bulunduklarından bağımsız olarak tek noktada buluşabilir.

Big blue button : Canlı dersler vermenize , ses, slayt, sohbet, video ve masaüstünüzü öğrencilerle paylaşmanıza olanak tanır. Dahili yoklama, öğrencilerin ilgisini çekmeyi kolaylaştırır ve derslerinizi kaydetmeniz, daha sonra gözden geçirmeniz için onları hazırlamanız anlamına gelir. Kullanışlı bir uzaktan eğitim platformudur.

Gotomeeting : Mac, PC veya mobil cihazınız aracılığıyla bir konferans odasından, masanızdan veya uzak bir konumdan video, ses veya web toplantısına anında katılın, barındırın veya yönetin.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: